Úkolem bylo navrhnout dvě podlaží bydlení na existující projekt garáže v Ljubljani-Šiška. Bylo nutné respektovat současné uspořádání podlaží a hlavně přízemí, ve kterém je malé shopping centrum. Pro byty na střeše garáže bylo vytvořené vlastní vertikální jádro s požárním schodištěm a výtahem. Pro větší požární bezpečnost je možné využít také i jedno ze dvou současných schodišť a výtahu určených převážně pro provoz garáže. Obyvatelé těchto bytů mají vyhrazená parkovací místa v nejvyšším podlaží parkovacího domu.


VARIANTA "A"
Konceptem byla chodba, která tvoří páteř. Na chodbu jsou napojeny jednotlivé domy. Dvě podlaží bydlení, podle zadání, netvoří jedna hmota. Je to skupina krabic – domů s jedním bytem pro větší rodinu, nebo s dvěma různě velikými byty.  Jsou zde byty typu garsoniér až do 5+KK. Byty v první úrovni mají vlastní zahradu, která poskytuje jisté soukromí. Více bytů se nachází pouze v „krabicích“. V domech v severní části, které jsou podobné atriovým domům, jsou výhradně jednohodinné byty. Konstrukce domů je dřevěná, s dostatečnou tepelnou izolací (pasivní domy) a s dřevěným obkladem. Střecha je  zatravněná (zelená). Zábradlí teras a francouzských oken tvoří barevná bezpečnostní skla. Okna jsou hliníková. Kovové části stavby jsou z titan-zinku, který je lesklý a je kontrastní k matnému dřevěnému obkladu. Okna v chodbě, která ji prosvětlují, jsou z průsvitného skla. Fasáda garáže je z pohledového betonu částečně prosklená jednoduchým čirým sklem. Mezery mezi skly umožňují příčné provětrání parkovacích prostor.

VARIANTA "B"
Konceptem byla chodba, která tvoří páteř. Na chodbu jsou napojeny jednotlivé domy. Dvě podlaží bydlení, podle zadání, netvoří jedna hmota. Je to skupina krabic – domů s jedním bytem pro větší rodinu, nebo s dvěma různě velikými byty.  Jsou zde byty typu garsoniér až do 5+KK. Byty v první úrovni mají vlastní zahradu, která poskytuje jisté soukromí. Více bytů se nachází pouze v „krabicích“. V domech v jižní části, které jsou podobné atriovým domům, jsou výhradně jednohodinné byty. Konstrukce domů je dřevěná, s dostatečnou tepelnou izolací (pasivní domy) a s obkladem z Cortenu nebo omítkou světlé žluté barvy.  Střechy jsou pultové s krytinou z titan-zinku Zábradlí teras je vyzděné. Zábradlí francouzských oken tvoří kovové trubky čtvercového průřezu. Okna jsou hliníková. Kovové části stavby jsou z titan-zinku. Okna v chodbě, která ji prosvětlují, jsou z průsvitného skla. Fasáda garáže je z pohledového betonu částečně prosklená jednoduchým čirým sklem a doplněná pevnými deskami z Cortenu. Mezery mezi skly umožňují příčné provětrání parkovacích prostor.

A09A10A11A12A06A07c12C10c13C5C8C7
B09B10B11B12B06B07c1C10c9c12C8C7

ZS 2007-2008   3. ročník (Ljubljana)

vedoucí práce:
asist. Igor Seljak, univ.dipl.inž.arh.

< Home